Najpiękniejsze zaproszenia ślubne - Arte Designer

Zaproszenia ślubne, na studniówkę - teksty

ABC zaproszeń ślubnych

Z życia pracowni

Follow Me on FacebookFollow Me on Pinterest Follow Me on Google Plus

Facebook


Pracownia aktualnie nieczynna.
Przepraszamy za utrudnienia i zapraszamy w innym terminie.

ABC Zaproszeń


Kiedy zamawiać zaproszenia ślubne?

Zaproszenia ślubne powinno się zamawiać najpóźniej na 5-6 miesięcy przed planowaną datą ślubu. Przyjmuje się bowiem, że na 3 miesiące przed ceremonią wszystkie powinny być już gościom rozwiezione i rozesłane. Warto zastosować się do tej zasady, ponieważ osobiste ich dostarczenie jest naprawdę skomplikowane i bardzo czasochłonne. Zgranie Waszego wolnego czasu i czasu wolnego Waszej rodziny i znajomych będzie nie lada wyzwaniem, a im bliżej ślubu, tym mniej czasu będziecie mieli na tego typu ustalenia i wyprawy. Pamiętajcie, że nie wypada tylko wejść i zostawić zaproszenie. U każdego trzeba będzie chwilkę posiedzieć, poopowiadać o sobie i ceremonii wypijając przy tym przysłowiową „herbatkę”. Być może części osób będziecie dopiero przedstawiać swojego przyszłego małżonka/małżonkę i warto będzie powiedzieć o nim kilka słów więcej. Ale nie martwcie się – o swoim planowanym ślubie, szczegółach dekoracji, sukni i uczesaniu opowiadać można naprawdę bez końca, zawsze mając przy tym ogromną satysfakcję. Nawet kilkadziesiąt lat po ślubie, będziecie jeszcze opowiadać o nim z takim samym wzruszeniem i radością, jakby to miało być za miesiąc, albo jakby było wczoraj :) Wszystko da się ładnie zgrać i przeżyć, trzeba tylko zacząć przygotowania odpowiednio wcześnie.

Musicie się też liczyć z tym, że na wykonanie zaproszeń trzeba będzie troszkę poczekać. Wyjątek stanowią tu zaproszenia gotowe, przygotowane do ręcznego wpisania Waszych danych, daty i miejsca ceremonii oraz miejsca przyjęcia weselnego. Te odbierzecie lub otrzymacie przesyłką od razu po zamówieniu. Przygotowanie zaproszeń z Waszym własnym tekstem i personalizacją trwa natomiast ok. 5 - 14 dni. Jeśli zamierzacie zamówić zaproszenia wykonywane ręcznie tym bardziej nie powinniście z tym zwlekać, ponieważ terminy ich wykonania sięgają nawet miesiąca. Pamiętajcie również o tym, że najwięcej Par zaproszenia zamawia w okresie od stycznia do sierpnia i terminy realizacji zaproszeń w tym czasie są zawsze sporo dłuższe. Jeśli chcecie uniknąć wydłużenia terminu, a co za tym idzie dodatkowego stresu związanego z oczekiwaniem na gotowe zaproszenia – zamówcie je w okresie jesiennym przypadającym na miesiące wrzesień-listopad.

Choć może wyda Wam się to trywialne zaproszenia na ślub należy zamawiać dopiero wtedy, kiedy ma się już podpisaną umowę z salą weselną, oraz ustalony ostateczny termin i godzinę ślubu w kościele, czy Urzędzie Stanu Cywilnego. Nie zamawiajcie zaproszeń jeśli któryś z tych punktów nie został jeszcze spełniony. Może się bowiem zdarzyć, że ktoś ubiegnie Was w podpisaniu umowy z lokalem weselnym lub też zaplanowany przez Was termin i godzina ślubu w wybranym miejscu są już zajęte i trzeba będzie zmienić plany, a co za tym idzie ponownie zamawiać zaproszenia.

Zanim zamówicie zaproszenia powinniście mieć już również ustalony motyw przewodni oraz kolorystykę Waszej ceremonii i wesela. Jeśli zaproszenia zamówicie wcześniej, może się potem okazać, że nie będą one idealnie współgrały z pozostałymi elementami dekoracji.

Przed zamówieniem zaproszeń ślubnych należy oczywiście przygotować listę planowanych gości. Lista powinna obejmować osoby ze strony Panny Młodej, strony Pana Młodego oraz Waszych wspólnych znajomych i zostać podzielona na dwie części:
- gości zapraszanych na ślub wraz z obiadem lub przyjęciem weselnym,
- oraz gości zapraszanych wyłącznie na samą uroczystość ślubną.
Zanim zamówicie zaproszenia jeszcze kilkakrotnie przejrzyjcie listę gości. Zastanówcie się, czy o wszystkich pamiętaliście? Czy wszystkie osoby z listy, dotyczącej części rodziny na pewno chcecie zaprosić? Które z osób zapraszanych i na ślub i wesele należy zaprosić wraz z osobą towarzyszącą, a które nie? Dobrze jest dać listę do przeczytania komuś z bliskiej rodziny, być może oni przypomną Wam jeszcze o kimś ważnym. Zliczcie wszystkie osoby zapraszane na przyjecie wraz z osobami towarzyszącymi i podejmijcie ostateczną decyzję, czy tyle właśnie chcecie zaprosić? Czy może jest to za dużo lub za mało w stosunku do minimalnej liczby osób do opłacenia wymaganej przez salę weselną. Jeśli zdecydujecie, że nie chcecie płacić za puste miejsca, może warto do listy dopisać kogoś jeszcze? Sporządzona przez Was lista gości jeszcze kilkakrotnie ulegnie zmianom, dlatego też po jej sporządzeniu zaczekajcie jeszcze chwilę z zamawianiem zaproszeń, aby zdążyła Wam się spokojnie wyklarować.

W skrócie:
- kiedy ustalicie już kolorystykę i motyw przewodni Waszej uroczystości i przyjęcia,
- ostatecznie zarezerwujecie salę weselną oraz Kościół/USC,
- ustalicie ostateczną listę gości zapraszanych na ślub oraz ślub wraz z przyjęciem,
- najlepiej nie później niż na 5-6 miesięcy przed planowaną datą uroczystości.


Jak wyliczyć potrzebną ilość zaproszeń ślubnych?

Chociaż kwestia ta wydaje się banalna i niepotrzebująca specjalnych wyjaśnień – okazuje się – że nie jednej Parze Młodej sprawia ona poważne kłopoty. Dlatego też nie martwcie się jeśli i Wam spędza ona sen z powiek. Nie jesteście jedyni!

Najczęstszym błędem w obliczaniu potrzebnej liczby zaproszeń ślubnych jest zamówienie tylu zaproszeń ilu planowanych gości, gdy tymczasem jedno zaproszenie przypada przecież najczęściej na parę, czyli dwie osoby (małżeństwo, narzeczonych, czy życiowych partnerów). Jedno zaproszenie przypada również na singla zapraszanego wraz z osobą towarzyszącą. W ten sposób liczba zaproszeń spada nam prawie o połowę w stosunku do ogólnej liczby gości.

W przypadku rodzin z małoletnimi dziećmi sprawa ta wygląda jeszcze inaczej. Na jednym zaproszeniu umieszczonych może być nawet kilka osób – rodzice wraz z pociechami. Pamiętajcie jednak, że osób pełnoletnich nie należy już zapraszać w ten sposób, dla nich przeznaczone powinny być osobne zaproszenia. Rodzeństwo w wieku 15-17 lat możecie zaprosić na jednym zaproszeniu, jeśli jednak zamierzacie zaprosić młodzież z osobami towarzyszącymi, powinny to być już osobne zaproszenia. Wyjątek stanowią tu zaproszenia wyłącznie na samą uroczystość, bez przyjęcia weselnego. Tu można pozwolić sobie na zaproszenie małżeństwa wraz z rodziną, o ile wszyscy oni mieszkają w jednym domu, ale i tu powinno przestrzegać się wcześniej wymienionych zasad.

Kolejnym często popełnianym błędem jest nie doliczenie do potrzebnej liczby zaproszeń puli tzw. zaproszeń rezerwowych, przygotowanych do ręcznego wypisania nazwisk gości. Pula ta powinna obejmować zarówno zaproszenia na sam ślub, jak i zaproszenia na ślub wraz z przyjęciem weselnym. Pamiętajcie, że nie jest to wymysł firm zajmujących się drukiem zaproszeń, aby troszkę więcej zarobić na waszym zamówieniu, ale bardzo pożyteczna rada i przestroga. Zaproszenia zamawia się jeszcze na wiele miesięcy przed uroczystością, przez cały ten czas lista Waszych gości ulegać będzie jeszcze wielokrotnym modyfikacjom. Okaże się, że o kilku osobach jeszcze zapomnieliście, dojdą Wam jeszcze nowi znajomi, ktoś wyjedzie za granicę, ktoś Was zdenerwuje … kilka osób odmówi Wam przyjścia na wesele, ktoś może nawet nie chcieć przyjąć od Was zaproszenia … Ktoś znajdzie swoją drugą połówkę i trzeba będzie go zaprosić z osobą towarzyszącą, ktoś się pokłóci i zaproszenia dla nich, jako pary przestanie być aktualne. Być może kilka par odmówi Wam przyjścia i nie chcąc płacić za puste miejsca – będziecie chcieli na wesele zaprosić osoby z listy rezerwowych, pierwotnie planowanych do zaproszenia tylko na ślub. Takie sytuacje mają szczególne znaczenie w przypadku zaproszeń wcześniej już przez drukarnię spersonalizowanych, gdzie nie ma już możliwości żadnej zmiany.

Bardzo często zaproszenia trzeba też poprawiać ze względu na omyłkowo źle wpisane nazwisko lub błąd w jego odmianie.

Przyjmuje się, że pula zaproszeń ślubnych rezerwowych wynosić powinna min. 15-20 % pierwotnie planowanej liczby zaproszeń. Oznacza to, że chcąc zamówić 100 sztuk zaproszeń powinniście doliczyć do nich jeszcze przynajmniej 15-20 sztuk zaproszeń zapasowych do ręcznego wypisania.

Warto też jedno zaproszenie zostawić sobie na pamiątkę.

Zaproszenia można oczywiście potem jeszcze dodrukować, z reguły przysparza to jednak dodatkowych stresów. Zaproszenia zamawiane są już wtedy w biegu, na ostatnią chwilę. Dodruk zaproszeń ze względu na minimalne ilości zamówień, wiąże się również z dodatkowymi opłatami. W przypadku zamawiania on-line do kosztów zaproszeń i dodruku doliczyć trzeba jeszcze ponowne koszty przesyłki paczki. Naprawdę warto więc wcześniej zabezpieczyć się na wypadek takich okoliczności i zaoszczędzić sobie dodatkowych stresów, których i tak przed uroczystością nie jest mało.

W skrócie:
- zliczcie: wszystkie małżeństwa, małżeństwa z małymi dziećmi, pary, osoby zapraszane pojedynczo, oraz osoby zapraszane wraz z osobami towarzyszącymi,
- do wyliczonej liczby dodajcie jeszcze min. 15-20 % zaproszeń rezerwowych plus jedno zaproszenie dla siebie na pamiątkę.


Prośba o potwierdzenie przybycia

Prośbę o potwierdzenie swojej obecności, umieszcza się na zaproszeniach ślubnych, skierowanych do gości zapraszanych na ślub oraz przyjęcie weselne. Nie umieszcza się jej na zaproszeniach wyłącznie na samą uroczystość.

Prośbę drukuje się bezpośrednio na blankiecie zaproszenia lub umieszcza na osobnej wkładce.

Krótka, uprzejma prośba powinna zawierać ostateczną datę do której goście powinni potwierdzić swoją obecność, jak również numery telefonów do Pary Młodej lub ich rodziców (w zależności od tego, kto zajmuje się organizacją wesela). Bardzo często oprócz numerów telefonów podaje się również adresy mailowe. Tą formę komunikacji preferują osoby młode oraz osoby mieszkające za granicą.

Prośba o potwierdzenie przybycia może nie zawierać konkretnej daty – wręczając zaproszenie warto jednak taka datę ustalić.

Jeśli Para Młoda posiada swoją stronę ślubną w internecie, a na zaproszeniach brak jest miejsca na druk noty: „Szczegółowe informacje znajdziecie na np. www.aniaipaweł.pl „ lub „Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej www.aniaipaweł.pl” - wkładka z prośbą o potwierdzenie przybycia jest dobrym miejscem na umieszczenie również jej adresu.

Data potwierdzenia przybycia umieszczona na zaproszeniach weselnych powinna być dobrze przemyślana. Termin nie może być ani zbyt bliski, ani zbyt odległy.

Należy uwzględnić czas zamawiania i druku zaproszeń, oraz przewidywany czas ich rozwożenia. Powinniście zdążyć dostarczyć zaproszenia gościom przed wyznaczoną datą. Ostatni zapraszani goście powinni mieć minimum 2 tygodniowy czas na potwierdzenie swojej obecności. Termin nie powinien być zbyt odległy od daty ślubu – trudno oczekiwać od kogoś potwierdzenia swojej obecności na 6 miesięcy przed ślubem. Nie może też być bezpośrednio przed datą ślubu. Już na 2 tygodnie przed weselem trzeba będzie ustalić z salą weselną ostateczną ilość osób na przyjęciu. Jeśli zamierzacie zamawiać na wesele winietki, karty menu, oraz plan stołów - prośba o potwierdzenie przybycia powinna być wyznaczona na minimum 30 dni przed ceremonią. Najbezpieczniejszy termin to 1-1,5 miesiąca przed ślubem.

Za granicą prośba o potwierdzenie przybycia umieszczana jest na specjalnych kartach R.S.V.P. (skrót zwrotu fr. répondez s'il vous plaît, dosłownie: proszę odpowiedzieć, ang. please reply) dołączanych wraz z kopertą zwrotną do zaproszenia. Wypełnioną nazwiskiem oraz potwierdzeniem bądź rezygnacją kartę odsyła się pocztą do Pary Młodej. W Polsce ten zwyczaj nie jest praktykowany. Zdarza się jednak, że prośba formułowana jest z użyciem skrótu R.S.V.P.

Przykłady prośby o potwierdzenie obecności na weselu:

Uprzejmie prosimy o potwierdzenie przybycia do dnia 30 maja 2012 r.
Anna 607333472 Paweł 508390002

Uprzejmie prosimy o potwierdzenie swojej obecności na przyjęciu do dnia 30 maja 2012 r.
Anna 607333472 Paweł 508390002
aniaipaweł@slub.pl

Uprzejmie prosimy o potwierdzenie swojej obecności na przyjęciu do dnia 30 maja 2012 r.
Anna 607333472 Paweł 508390002
aniaw@o2.pl paweł@o2.pl

R.S.V.P. do dnia 30 maja 2012 r.
Anna 607333472 Paweł 508390002

Uprzejmie prosimy o potwierdzenie obecności do dnia 30 maja 2012 r.
Anna 607333472 Paweł 508390002
www.aniaipawel.pl

Uprzejmie prosimy o potwierdzenie przybycia do dnia 30 maja 2012 r.
Mama Ani: 508996045 Mama Pawła 502100390
Ania 607333472 Paweł 508390 002


Na co zwrócić uwagę zamawiając zaproszenia?

Zanim zamówicie zaproszenia ślubne sprawdźcie:
- Gramaturę papieru z jakiego wykonane są zaproszenia. Porządne zaproszenia ślubne nie powinny być wykonane w gramaturze niższej niż 220 g/m2. Wyjątkiem są zaproszenia w formie rulonów do których papier musi być cieńszy, aby nie połamał się podczas zwijania. Sztywne papiery to gramatury rzędu 246, 250, 280, 290 oraz 300 g. Im wyższa liczba gramatury tym grubszy papier. Gramatury 250-280 g stosuje się zazwyczaj do zaproszeń składanych, papiery o gramaturze 300 g do zaproszeń pojedynczych tzw. otwartych. Papiery perłowe, metalizowane oraz fakturowane są w rzeczywistości znacznie grubsze, niż wskazuje na to gramatura podana przez ich producenta.

- Rozmiar zaproszeń. Nie wszystkie zaproszenia ślubne są takie same. Producenci często oszczędzają na papierze. Dotyczy to zwłaszcza zaproszeń w formacie kwadratowym. Optymalny wymiar złożonych zaproszeń wynosi 14,5 x 14,5 cm. Zaproszenia o boku 13 – 13,5 cm to wizualnie bardzo małe zaproszenia.

- Rodzaj koperty dołączonej do zaproszeń. Zaproszenia ślubne wymagają odpowiedniej oprawy, a bardzo często dołączane są do nich standardowe białe pocztowe koperty z niebieskim poddrukiem wewnątrz koperty. Te koperty występują w formacie DL oraz C6, czyli pasują do zaproszeń o wymiarach 10 x 21 cm oraz 10,5 x 14,5 cm. Jeśli zamawiacie zaproszenia w tym formacie koniecznie dowiedźcie się o dołączaną do nich kopertę.

- Dodatki do zaproszeń. Jeśli oprócz zaproszeń planujecie zamawiać również pozostałe elementy papeterii ślubnej tj. winietki, karty menu, czy podziękowania dla gości utrzymane w tej samej stylistyce co zaproszenia – sprawdźcie, czy producent zaproszeń na ślub posiada je w swojej sprzedaży.

Jeśli planujecie rozsyłanie zaproszeń drogą pocztową nie decydujcie się na zaproszenia w formie rulonów, z dużymi kokardami, czy kryształkami, które mogą ulec uszkodzeniu lub zgnieceniu podczas transportu.

Jeśli nie chcecie sami wypisywać adresów na kopertach zaproszeń – przed dokonaniem zakupu dowiedźcie się o możliwość zaadresowania ich bezpośrednio przez drukarnię. Nie wszystkie formaty i rodzaje kopert poddawane są drukowi bezpośredniemu.


Wszystkie wzory papeterii, teksty oraz zdjęcia prezentowane na stronie artedesigner.pl są własnością Pracowni Arte Designer.
Ich kopiowanie i wykorzystywanie bez zgody Właściciela jest zabronione.

Sklep internetowy Shoper.pl